SAGRA FINDIK KALİTESİ

Sagra kalite fındık ne anlama gelir?

Sağra Fındık Kalitesi - 1936

Sagra, fındık işleme prosesine 1936 yılında başlamış ve Türkiye'nin ilk fındık ihracatçısı olmanın ve fındığın özelliklerini ve kullanım alanlarını dünyaya tanıtan firma olmanın gururunu yaşamaktadır. Fındık, %70'lere varan yağ içeriğinden dolayı çok hassas ve kolay özelliklerini kaybeden kabuklu bir meyve olduğu için Sagra, bu konuda, prosesinde yeni araştırmalar yapmak durumunda kalmıştır.

Fındığı tarladan itibaren izlemiş ve sert kabuklarından ayrılması sırasında iç meyvesinin zedelenerek hasar görüp aromasını kaybetmemesi ve uzun süre dayanıklı kalması için metot geliştirmiştir.

Fındığın sert kabuklarını dondurarak sertleşmesini ve iç fındığa zarar vermeden kırılmasını sağlamıştır. Sağlam fındık ve özelliğini kaybetmiş fındık tanımlarını çok iyi ayırmış, hangi fındıkların hangi aroma maddelerine sahip olduğunu araştırmış, bu aromaların sahip olduğu fındıkları seçmeyi bilerek aromaları kaybetmeden ürünü içerisinde kullanmak için kavurma metotları geliştirmiştir. Farklı tipteki fındıklarda standardizasyon yapmış ve hangi fındıkların hangi reçetelere uygun olabileceğini belirlemiştir.

Fındık kavurma işlemi neden ve nasıl yapılıyor?

Çikolata ve türevi ürünlerde, kavrulmuş ve çeşitli formlarda işlenmiş fındıklar kullanılmaktadır (fındık füresi, kıyılmış, yarımlanmış, bütün kavrulmuş ve beyazlatılmış fındık vb). Fındık bitkisinden toplanan fındık meyveleri ortalama %6 nem içerir. Kavrulma işleminde fındığın aroması zenginleşir. Zira kavrulma sırasında fındığın içerdiği su uçurulmuş olur. Aroma, yağ fazında yoğunlaşır. Bu işlem Tadelle ve Sarelle markalarının üretiminde kullanılan teknolojik knowhow'a aittir.

Sagra, fındık kavurma işlemini nasıl yapıyor? Bunun faydaları nelerdir?

Sagra'nın fındık kavurma sırasında uyguladığı kendine özel bir yöntem vardır. Bu yöntem sayesinde kavrulma sırasında fındığın yapısının bozulması engellenir ve aroması hapsedilerek korunur.

Çikolatanın tarihi
19. yüzyılda başlar..
Sanset ürünlerinin
hayatınıza kattığı
sağlığı keşfedin.